AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

10 K čemu jsou tyto stránky? (první lekce)

Každý ví, že je něčím výjimečný, že existuje něco víc, než jen narození, život a smrt. Všichni to někde hluboko v sobě cítíme a tak či onak se po celý život snažíme být něčím víc. Občas to nevyjde, jindy se to zase podaří. Často se ale jenom necháváme vláčet a čekáme, že nám někdo otevře dveře. A kdyby je otevřel, bez zaváhání bychom jimi proběhli. A nebo ne?

Touha proběhnout dveřmi k tomu „víc“, co je v nás, to je první a rozhodující krok. Mít vůli to udělat, toužit po tom, zoufale to chtít. Říkám to proto, že jsem byl takový spousty let a vím, že jsou i další podobní. Chtěl bych vám předat určité metody. Metody, nástroje, které fungují. Jsou tady a jsou tu pro vás. Zbytek je na vašem uvážení.

Budeme se bavit o filozofii, ale ne přespříliš. Většinou bude řeč o jógových technikách, o tom jak fungují, co způsobují a jak je provádět. Dále pak o tom, jak se tyto techniky vzájemně kombinují a takřka magicky doplňují. Proto také často uslyšíte o „ucelené praxi“. Není to nic nového. V Patandžaliho Jóga sutrách se mluví o osmi větvích praxe. Většinou se každá tradice přiklání k jedné z větví, což je docela normální. Vždyť na kolik věcí se můžeme soustředit najednou? Pokud se ale v životě chceme pohnout z místa, je potřeba soustředit své snahy patřičným směrem. To platí obecně a duchovní praxe není výjimkou.

Budeme se bavit o mnoha různých cestách dovnitř, o cestách k našemu nadpozemskému já, o tom jak se skutečně otevřít. Jste na to připraveni? Doopravdy po tom toužíte? Ne každý to tak cítí, ale dříve nebo později to přijde. Ve skutečnosti stačí jenom trocha praxe, aby se věci daly do pohybu. Trocha praxe pootevře dveře dost na to, aby naše touha řádně zesílila. A pak už se vezete a chcete víc praxe a víc účinnějších cest dovnitř. Je to něco jako závislost, nadpozemská touha. Přiznávám, že jsem obětí této hry duchovních praktik. Je to něco jako extatická spirála, která nás vynese z našeho omezeného, pozemského vnímání. Všechno se bude zdát trochu jiné. Ze začátku jenom trochu jiné a později hodně jiné. Pokud se tedy nechcete rozvíjet, nechcete se probudit, pak se raději držte dál. Ty nejúčinnější prostředky totiž najdete tady. Když se srdcem rozhodnete a pevně si to usmyslíte, zvládnete to. Říkám to upřímně. A pak už nikdy nebude nic jako dřív. Budete se smát, až zjistíte, jak to doopravdy je.

Píšu pro rozumné lidi, pro ty, kteří jsou připraveni dělat cokoliv tak dlouho, jak jen to bude třeba. Byli snad učitelé a mudrci v minulosti méně odhodlaní? Samozřejmě, že ne. Dnes se podivujeme nad jejich neuvěřitelnými osudy ve svatých textech. Od té doby se ale nic nezměnilo - ze své praxe dostanete, co do ní vložíte. Tak to vždycky bylo.

A proč se tím vším vůbec zabývat? Upřímně řečeno, je to ten úplně nejlepší pocit, který můžete mít. Je to rozkoš, která lehce předčí cokoliv na zemi. Opravdu. Podstata duchovní zkušenosti je neustávající, totální a zničující štěstí a zároveň naprosto neochvějný vnitřní klid. Zdá se to protikladné, že? A přesto je to tak, ale nevěřte mi. Vyzkoušejte si některé z metod a přesvědčte se sami. Všechno to ve vás čeká. Začněte několika prvními dětskými krůčky a za chvíli se můžete otevírat, co vám budou síly stačit. Ovšem za předpokladu, že jste na to připraveni a rozhodnete se každý den jít o kousek dál. Je to nakonec jediná věc, kterou si můžeme nechat při odchodu z tohoto života.

Některé z praxí, kterými se budeme zabývat:

Některé techniky vám budou známé, jiné se možná budou zdát až radikální. Jejich kombinace specifickým způsobem vytváří velice účinný systém jógy. Jsou to prostředky příliš účinné na to, aby byly vyhrazené jen pro pár vyvolených. Patří totiž všem. Dopřejte si jich, co hrdlo ráčí. Jestli toužíte po poznání lidské duchovní transformace, určitě si to zasloužíte a navíc jste na správném místě.

Guru je v tobě.