AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

14 Meditace - Nic se neděje

Otázka

Děkuji za instrukce, jak meditovat. Myslím ale, že to nefunguje. Pořád dokola opakuji mantru a nic se neděje. Vždycky začnu na něco myslet, pak si to uvědomím, zase se vrátím k mantře, a to celé trvá dvacet minut. Je to docela nuda. Je možné, že se na meditaci třeba nehodím?

Odpověď

Nervový systém je má přirozenou schopnost prožívat naprosté vnitřní ticho a štěstí. Takhle jsme stvoření a nikdo není vyjímkou. Má to ale jeden háček - nervový systém každého z nás obsahuje určité „nečistoty“, které je potřeba uvolnit a zbavit se jich. Jsou to vnitřní bloky nashromážděné za spousty životů, které nenechávají náš přirozený stav, aby se projevil, a brání nám vidět dovnitř. Pomocí jógových technik se můžeme těchto zábran zbavit. Jóga je očistný proces a očištění přináší spojení naší vnitřní a vnější podstaty. Že proces meditace funguje poznáme podle toho, že ztratíme mantru a pak si uvědomíme, že jsme ji ztratili. Myšlenky jsou při meditaci symptomem uvolňování vnitřních nečistot. Když si myšlenky uvědomíme, zase se vrátíme k mantře a pokračujeme. Důležité je opakovat mantru nenuceně, nesnažit se o jasnou výslovnost, nesnažit se o nejasnou výslovnost, vlastně se nesnažit vůbec o nic, jenon nenuceně být s mantrou. Jestliže si zvykneme na nenucenost, mysl se utiší sama. Je to přirozená vlastnost mysli, které jenom napomáháme.

Až doteď byly všechny naše myšlenky zaměřené směrem ven, do světa. Mantra slouží k pohybu směrem dovnitř, směrem ke zdroji myšlenek, k našemu ničím neomezenému vědomí. Ne vždy se to ale jeví tak růžově. Většinou prostě ztratíme mantru, pak následuje jakýsi mezičas „ani mantra, ani myšlenky“, pak se vzpamatujeme a zase se vrátíme k mantře. Takto probíhá naše čištění, což je naprosto dokonalá meditace. Přesně tohle je návyk, který musíme rozvíjet každý den, protože nás přivede k tomu, co je nekonečné. Postupným čištěním budeme mít z meditace různé prožitky, avšak prožitky (nebo jejich absence) nevypovídají nic o tom, jestli meditujeme správně. Technika meditace je velmi specifická a nemůžeme říct, jestli právě dnes pocítíme nějakou vnitřní expanzi, nebo ne.

Je to asi jako kdybychom kopali poklad. Kopat správně znamená, že odhrnujeme zemi určitým způsobem, který je dostatečně efektivní na to, abychom se k pokladu vůbec dostali. Kopání samo o sobě nám nemusí poklad vůbec připomínat, je to ale právě kopání, které nás k pokladu dovede. Dobrá zpráva je, že při meditaci poklad často uvidíme a kromě meditace ho zahlédneme i při jiných aktivitách v běžném životě. S každodenní meditační praxí se budou zkušenosti s pokladem střádat, a nakonec si jednoho dne uvědomíme, že my jsme ten poklad. Je to proto, že jsme vydrželi dostatečně dlouho a všechno se postupně proměnilo. Svět uvidíme jinak od prvního dne, protože vnitřním čištěním se stáváme tím, co stojí za celým světem. To, co stojí za celým světem jsme sice už od začátku, ale s pomocí jógy vyčistíme okénko svého nervového systému a poznáme, že je to pravda. Že to je opravdu to, kdo jsme. Odhalujeme tak tajemství života - jsme to, co je za vším - jsme nekonečné, dokonalé štěstí!

Takže se držte - neustále rozdmýchávejte svojí touhu poznat pravdu, která je vás. Udrží vás to na cestě. Meditujte dvakrát denně, dvacet minut. Tím, jak se budete postupně dostávat hlouběji a rozvíjet svou přirozenou schopnost dívat se dovnitř, ani se vám nebude chtít přestat. Jsme to koneckonců jenom my sami, koho objevujeme. A sami se k tomu i poháníme.

Za nějaký čas přidáme další pokročilé techniky, které rapidně zvýší účinnost meditace. Když na umytí nestačí voda, budeme na to zkrátka muset vzít i mýdlo.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.