AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

15 Meditace - Neklid

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Od začátku jsem cítil krásný klid a mír. Po pár dnech jsem ale začal být při meditaci dost neklidný a celý den jsem pak byl podrážděný. Čím to je?

Odpověď

I když je pročišťování nervového systému pomocí meditace jednoduché, proces samotný je velmi citlivý. Technika je jednoduchá - myslíme si mantru, která se postupně sama zjemňuje, ztratíme mantru, uvědomíme si, že jsme ji ztratili, a zase se k ní nenuceně vrátíme… a tak dále a tak dále, dvacet minut, dvakrát denně. Nenechte se ale mýlit tou zdánlivou jednoduchostí - je to velmi mocná a pokročilá technika, neberme ji tedy na lehkou váhu. Zbavujeme se nepředstavitelně mnoha zábran, které jsou zakořeněny hluboko v nás. Jsou to různá napětí a rezistence, které jsou součástí nervového systému a která nám brání vidět pravdu v nás a okolo nás. S některými zábranami už se narodíme, některé si vytvoříme v průběhu života. A tohle všechno se, kousek po kousku, uvolňujeme při meditaci. Je to náročný úkol, s dalekosáhlými efekty.

Pokud je proces čištění v nerovnováze, dostaví se nepřijemné pocity: neklid, podrážděnost, špatné fyzické pocity, nepříjemné myšlenky, nervozita, ošívání se, a tak dál. Naštěstí máme metody, jak celý proces opět do rovnováhy uvést. Za prvé, nechte si dostatek času na odpočinek poté, co domeditujete. Mějte na paměti, že při meditaci probíhá vnitřní čištění, což sice nemusí být vždycky poznat, ale pokud se z meditace zvednete bez odpočinku, budete se dost možná cítit podrážděně celý den. Nevylévejte si pak svojí nervozitu na svých blízkých, přatelích, nebo spolupracovnících, ale řešte samotný problém - nevyváženost vaší praxe. Vždy, když domeditujete, měli byste si alespoň pár minut odpočinout. Uvolnit se, nic nedělat, na nic nemyslet (ani na mantru). Umožníte tím všemu, co se při meditaci uvolnilo, aby se v klidu rozplynulo. Až potom vstanete, budete se cítit lehce a odpočatě, ovšem za předpokladu, že jste si nechali dostatek času. Odpočiňte si dostatečně dlouho, aby byl přechod z meditace k dalšín činnostem bezproblémový. Můžete si i lehnout. Každý je jiný, takže si najděte, co právě vám vyhovuje.

Někdo na meditaci reaguje velice rychle - i málo může být hodně, a to je v pořádku. Jestli jste takto citliví, máte štěstí, ale dávejte si pozor, aby vás příliš rychlé vnitřní pročišťování nevyvedlo z rovnováhy. Pokud si po dvaceti minutách lehnete a odpočinete, ale ono to nestačí, možná budete muset zkrátit čas meditace na patnáct minut. Pokud by i to bylo moc, zkuste deset minut. Najděte si svojí rovnováhu a vždycky si dopřejte dostatek času na odpočinek poté, co skončíte.

Někdy se při meditaci nemusíte cítit fyzicky dobře. To je obvykle jeden ze symptomů uvolňování bariér v nervovém systému. Jestliže to příliš narušuje samotnou meditaci, nechte na chvíli mantru být a dovolte pozornosti sklouznout k problematickému místu. Chvíli takhle zůstaňte, mělo by to pomoct problém vyřešit. Až se tak stane, zase se vraťte k mantře a pokračujte, dokud nevyprší čas určený k meditaci. Berte čas strávený soustředěním se na místo fyzického problému jako součást meditace. Pokud se pocit nerozplynul, lehněte si a nechte ho odejít. Je to naprosto v pořádku - zřejmě se uvolnila nějaká větší překážka, takže ji nechte odejít lehce, přirozeně. Stejný postup použijte, pokud narazíte na příliš mnoho neodbytných myšlenek, které můžou nebo nemusí být doprovázené nějakým fyzickým pocitem. Pokud se nemůžete nenuceně vrátit k mantře, počkejte až myšlenky zaslábnou natolik, abyste se k ní zase vrátit mohli. Uvědomte si, že meditace není nějaký souboj s fyzickou nebo mentální aktivitou. Všechno jsou to pouze symptomy postupného uvolňování vnitřních bariér nervového systému, takže je necháme v klidu odejít. Jediné, co musíme dělat, je vracet se k mantře a nechat proces čištění probíhat. Není to nějaká válka na vědomé úrovni a ani by se touhle cestou nedala vyhrát. Pracujeme zevniř a hlouběji, než na úrovni podvědomí. Aby byl celý proces úspěšný, necháváme mysl využít svou přirozenou schopnost zavést nás dovnitř. Stačí se naučit myslet si mantru nenuceně a nechat ji pracovat.

Meditace je nejefektivnější prostředek, jak pracovat na té nejhlubší úrovni mysli a jak ji čistit. Prostřednictvím meditace se dostáváme hlouběji, než je podvědomí. Dostáváme se až k vědomí, které je zdrojem všeho rozvoje a pravdy. Je to právě vědomí, které při meditaci krok za krokem odstraňuje všechny překážky, pokud mu k tomu dáme příležitost. Postupem času se v našem životě objeví daleko více klidu a ticha. To je počátek osvícení - našeho přirozeného stavu. A proto každý den čistěte okénko svého nervového systému.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.