AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

17 Meditace - Usnul jsem?

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Přišlo mi, že jsem posledně při meditaci usnul, ale podle mě jsem neztratil vědomí. Připadal jsem si jako kdybych byl vzhůru, ale neměl jsem vůbec žádný pojem o čase, ani o ničem jiném. Pak jsem zjistil, že mi hlava spadla na hrudník a když jsem se podíval na hodinky, bylo třicet minut pryč. Cítil jsem se hrozně ospale a rozechvěle, takže jsem si radši na chvíli lehnul a pak už to bylo dobré. Myslíte si, že jsem opravdu usnul?

Odpověď

Stav bez mantry, bez vjemů, bez myšlenek, ale pořád při vědomí - usnul jste? Zřejmě ne. Meditace občas vytváří takovéto stavy podobné spánku, jako jste popsal vy, ty se ovšem fyziologicky od spánku liší. Metabolismus se v tomto stavu zpomalí daleko více, než ve spánku. Tepová a dechová frekvence jsou také daleko nižší, téměř zastavené. Tělo a mysl se dostanou do stavu naprostého ticha, přičemž hluboko uvnitř jsou stále vzhůru. Při meditaci je relaxace hlubší, než při spánku. Navíc je to jiný druh relaxace - uvolňuje bloky nervového systému, na což spánek samotný nestačí. Nicméně meditace v žádném případě není náhradou spánku, který má v rámci každodenního obnovovacího cyklu svou vlastní dynamiku.

Lidé, kteří za sebou mají roky meditační praxe můžou mít nižší potřebu spánku díky nastřádané „čistotě“ nervového systému. Není to ale tak, že by meditace nahrazovala spánek. Je to způsobené tím, že tělo a mysl se postupně vyčistily, a potřebují tedy v přirozeném každodenním cyklu méně čištění . Až teprve čistota, která je produktem dlouhodobé meditační praxe a ostatních jógových technik, redukuje potřebu spánku. Za čas bude vědomí přitomno dvacet čtyři hodin denně. Pak to vypadá, jako kdyby se každodenní aktivity, snění i hluboký spánek odehrávaly jako nějaký film na pozadí našeho čistého vědomí. V takovém stavu už nikdy nespíme. A to je stav svobody a štěstí, kterého jsme všichni přirozeně schopni dosáhnout. Je to naše nezadatelné právo.

Udělal jste dobře, že jste si po sezení lehl, než se všechno zase srovnalo. Je to další situace, při které je potřeba odpočinek navíc. Při meditaci se uvolní spousta věcí a můžete mít různé prožitky od vznešených, až po naprosto absurdní. Všechno je to součást procesu myšlení si mantry, který čištění způsobuje, my se pouze necháváme čistit. Když opět přijdeme k sobě, vrátíme se k mantře, a tak dál. Dvacet minut, dvakrát denně, a náš život se promění ve štěstí.

Nezapomeňte, že cokoliv se děje po dobu, kdy neopakujete mantru, se stále počítá do času meditačního sezení. Je naprosto v pořádku, že jste k sobě přišel po půl hodině, byla to normální součást meditace. Pokaždé, když se něco takového stane, tak si na konci sezení akorát pořádně odpočiňte. Pokud vyvážíte meditaci dostatečným odpočinkem na konci, vždycky budete vstávat čerství a odpočatí.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.