Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.
Meditace je sice báječně uvolňující a chtěl bych ji dělat, ale dvakrát denně je na mě asi moc. Hodně cestuji, mám rodinu, se kterou chci trávit čas, a na meditaci moc času nezbývá. Co radíte?
My, kteří máme rodinu a spoustu povinností, jsme ve vztahu k meditaci ve výhodě, pokud si na ni tedy čas najdeme. Je to z toho důvodu, že rozvoj osvícení je závislý na každodenní interakci našeho čistého vědomí s okolím. Jak bychom mohli poznat podstatu světa, pokud bychom v něm nežili a nestabilizovali tak vnitřní ticho získané z meditace?
Trik je v tom, udělat si čas na dvě sezení denně, abychom z nich profitovali. To, že si uděláte čas, je test vaší touhy a oddanosti ke svému vlastnímu potenciálu. A tomuhle testu čelíme každý den. K tomu, abychom dělali věci, které dělat chceme, musíme mít určitou disciplínu. Nezáleží ani na tom, jestli čas máme, nebo nemáme, ale jde spíš o to, co je pro nás důležité a co je nutné.
Nikdo vám neřekne, co je pro vás nejdůležitější, protože to víte nejlíp sami. Je to naprosto ve vašich rukách a je to vaše vlastní volba. Víte ale, že máte nějaký vnitřní hlas. Něco uvnitř, co vás tlačí k zakoušení toho „víc“. Semínko, které chce vyrůst v krásný, silný, kvetoucí strom. A nemá na výběr. Něco nás nutí neustále se rozvíjet, ať už žijeme svůj život jakkoliv. Poslechnout svůj vnitřní hlas není prospěšné pouze pro nás, ale je to nakonec služba všem okolo nás. Nejprve začněte pěstováním svojí vzrůstající touhy, a pak dalších praktik, které vás přirozeně dovedou ke klidu a štěstí.
Jestliže se nakonec rozhodnete provozovat meditaci, skončíte u praktických otázek, jako například: „Jak si udělat čas?“ Je to jednoduché. Jak si uděláte čas na to, abyste se umyli, najedli, vyčistili si zuby, umyli nádobí, zaplatili účty a vynesli odpadky? To jsou věci, které dělat musíme, protože bez nich máme v životě spíš zmatek a cítíme mizerně. Asi bychom se bez toho všeho nějaký čas obešli, ale nakonec by se nám to vymstilo. Lidé, kteří mají stálou meditační praxi to vidí podobně: je potřeba se jí věnovat, protože jinak se výsledky nedostaví a život nebude naplněný, což by ale mohl. Nakonec se meditace dostane na stejnou úroveň jako čištění zubů, sprchování se, nebo vynášení odpadků. Stane se z ní prostě zvyk.
A co když jste v situaci, že si nemůžete dovolit svoje normální sezení? Dejme tomu jste v pět odpoledne v autobuse nebo ve vlaku a zbývá vám ještě hodina domů. Není nic jednoduššího - meditujte prostě tam, kde zrovna jste. Bude vás rušit hluk, nebo díry na silnici? Nic z toho není překázka. Při meditaci je tohle všechno zase jenom vyrušení od mantry. Co tedy uděláte? V klidu se vrátíte k mantře až si uvědomíte, že jste ji ztratili - ať už kvůli myšlenkám, hluku, poskakujícímu autobusu, nebo čemukoliv jinému. Není nic těžkého na meditování v autobuse, ve vlaku, v čekárně, v autě (když neřídíte), nebo kdekoliv jinde, pokud máte chvilku času. Nejlepší je to samozřejmě doma, nebo tam, kde jste zvyklí meditovat normálně. Za jiných okolností ale berte každou příležitost.
Pokud nebudete moct meditovat ve svém obvyklém čase, zvažte posunutí meditace na dřívější čas, nebo na později. Jediná věc, které byste se ale měli vyhnout, je meditace těsně před spaním. Je to sice lepší než nic, ale po meditaci bychom rádi byli ještě nějakou dobu aktivní. Proces čištění a integrace vědomí v nervovém systému funguje lépe, když jsme aktivní, než když spíme. Meditace před spaním vám pak také může bránit v usnutí. Klidně si to někdy zkuste a sami uvidíte.
Představte si, že dorazíte domů a zjistíte, že za půl hodiny jdete se známými na večeři. To je normálně čas akorát tak na meditaci, ale tentokrát to prostě nevyšlo, takže co uděláte? Sednete si a budete meditovat - 5, 10, nebo třeba 15 minut - jak to vyjde. Využijte co nejlépe čas, který v tu chvíli máte, přičemž si ale nezapomeňte na konci na chvilku odpočinout. Není ale naším cílem dělat to takhle každý den. Jestli budete trochu plánovat, asi tak z 99 % nebudete mít problém to stihnout. A i když se cokoliv zvrtne, nebrání nám to ponořit se alespoň na malou chviličku do svého šťastného, čístého vědomí. Rozhodně tím přispějete k udržení svého zvyku a přidá vám to na klidu a blaženosti. I malá chvilka meditace je velkým krokem dopředu.
Vlastní úspěch je potřeba především chtít a v souladu s tím se taky každý den zařídit. Jestliže to uděláte, rozhodně tím podpoříte svůj aktivní život. Je to taky jedna z nejlepších věcí, co můžete udělat pro svoji rodinu. Z dlouhodobého hlediska uvidíte, jak kouzelně se to na ní projevuje a důsledky budou zřejmé na první pohled.
Guru je v tobě.
Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.