AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

19 Meditace - Podle jaké tradice se mám řídit?

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Dělám jógu asi pět let (ale jinou meditaci, než vy) a teď nevím, co mám dělat. Zkusil jsem vaší meditaci a přišla mi dobrá. Jenomže podle mojí tradice bych tu vůbec němel být, protože ta zakazuje cokoliv jiného. Co teď?

Odpověď

Jak je uvedeno v úvodu, AYP je systém, který nepodporuje žádný omezující pohled. Nestaví se ale ani proti tradicím postaveným na učení určitého člověka, nebo skupiny lidí - všechno má svůj účel. Je na každém z nás, aby zvážil plusy a mínusy všemožných přístupů a pak si vybral ten nejslibnější. Každý jsme jiný, ale zároveň máme všichni stejný potenciál, protože naše podstata je stejná - šťastné, čisté vědomí. A pokud jsme s ním v kontaktu dennodenně a rozvíjíme ho pomocí rozvíjejících se technik, není možné se nestrefit.

Jestli vám vaše vybraná cesta sedí, určitě u ní zůstaňte. Pokud vás dlouhodobě naplňuje, byla to správná volba. Zdá se vám ale, že vaše tradice je docela dobrá, přesto v ní však určitý aspekt chybí? Seberte odvahu a zkuste si ji přizpůsobit a co chybí doplnit. Nakonec jste to vždycky vy, kdo rozvíjí své vědomí vlastní snahou, vlastní oddaností a pomocí těch nejkomplexnějších technik, co najdete. Toto je v rozporu s pohledem některých tradic, které tvrdí, že se nemůžeme rozvíjet jinak, než právě s jejich pomocí. Možná ano, možná ne, každopádně bychom si tím zavřeli dveře k dalšímu zkoumání lidské duchovní transformace. Přitom metody západní vědy, jakožto ucelený, kolektivní přístup k získávání a následné aplikaci znalostí, nám mají v tomto ohledu co nabídnout. Úspěch západní vědy je v mnoha oblastech fascinující a teď přišel čas aplikovat stejné metody i v oblasti duchovních poznatků.

Tyto stránky jsou výsledkem dlouhodobého a otevřeného zkoumání mnoha pokročilých jógových technik. Produktem tohoto zkoumání je ucelený systém cvičení. Pokud tu najdete něco užitečného, je to jedině dobře. A jestli vám to způsobuje nějaké problémy kvůli tradici, které jste součástí, to už musíte vyřešit sami. Odpověď je nakonec jenom ve vás, tak následujte své srdce. A jakýkoliv potenciální konflikt nakonec není na škodu - je to test vašeho odhodlání a pomůže vám najít pravdu.

Starobylé tradice mají velkou váhu. Časy se ale mění a v dnešní době jsme svědky rozvoje otevřenějšího přístupu k aplikaci duchovních poznatků než dřív. Na lidstvo to bude mít zásadní dopad. Změna je cítit ve vzduchu, a je to tak dobře.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.