AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

20 Meditace - Existuje osvícení bez boha?

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Jsem ateista. Odkaz na tyhle stránky mi poslal kamarád a popravdě řečeno mě docela irituje ten náboženský podtext. Přesto jsem ale zkusil meditovat a byl jsem přijemně překvapený, takže bych rád pokračoval, jelikož je to uklidňující a jsem také zvědavý, k čemu to povede. Pořád jsem ale ateista! Existuje něco jako osvícení bez boha?

Odpověď

Existuje osvícení jak s bohem, tak bez boha. Vychází to z toho, že lidé jsou přirozeně schopní transformovat se do vyššího evolučního stádia, dosáhnout osvícení, přičemž je jedno, jaký systém víry je při tom použit. Můžeme říct, že všechny věci se pohybují tímhle směrem - od kamenů, až po živé bytosti. Všechno se pohybuje dopředu a lidstvo není vyjímkou. Lidé mají navíc schopnost tento proces vědomě urychlit. Můžeme takříkajíc „nasednout do rychlíku“, a od toho je tu AYP. Evoluční proces jde totiž znatelně urychlit.

Lidská duchovní tranformace byla vždycky zahalena pod pláštěm tajemství. Byl to ale plášť nutný, plášť se svým účelem. Pojem „bůh“ byl nutnou součástí struktury vztahu člověka a světa. Umožňoval lidstvu odevzdat se svému vyššímu osudu a přistupovat k němu s nadšením. A toto je právě v nejlepším případě víra v boha. Je to víra v ten nejvyšší osud lidstva. Osud, který vzniká v nás samých, a který nakonec zažíváme všude okolo sebe. Víra v boha tak pomáhá lidem být součástí toho nejvzrušujícího lidského projektu, a to procesu osvícení.

Je tedy nutné věřit v boha, aby se veškerý tento rozvoj mohl odehrát? Ne, není. Je však potřeba věřit něčemu, abychom se směrem k osvícení pohybovali.

Představte si, že sedíte v pražské kavárně a někdo vám začne vykládat, že ani ne tisíc kolometrů odtamtud je město Paříž, a že byste se tam rozhodně měli jet podívat. Jeli byste? Dejme tomu, že nevěříte, že takové město vůbec existuje. Proč byste pak jezdili? Jakou byste mohli mít motivaci? Asi by to nebylo lehké rozhodnutí. A protože jste dejme tomu nikdy neopustili naši republiku, můžete si myslet, že každý kdo ji opustí spadne za okraj Země. Něco podobného si lidé mysleli předtím, než lidé jako Columbus či Magellan dokázali, že za Atlantikem jsou jiné země, a mimo to spousta dalších věcí.

Abychom vůbec měli motivaci někam se pohnout, je nejprve potřeba věřit, že je vůbec kam dojít. Pro někoho je motorem na téhle cestě víra v boha, což ale není možnost jediná. Pro jiného to může být třeba pravda a víra v to, že existuje nějaká konečná pravda o nás, v nás, a že se tou pravdou můžeme stát a žít ji. Anebo to může být víra v proces své vlastní transformace, v naši osobní zkušenost s tím, jak postupně rozvíjíme svou praxi. A jakmile se náš transformační proces jednou „dostane do otáček“, zkušenost s tichem a štěstím se prohlubuje, bude stačit už jenom víra v to, co se nám skutečně děje. Jestli budete věřit pouze své vlastní zkušenosti, nebo absolutní pravdě, anebo bohu, výsledek bude vždy ten samý - touha stát se „Tím“, co je pravda.

Ježíš řekl: „Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.“ Žádná zmínka o bohu.

Slovo „bůh“ v Buddhismu či v Taoismu neexistuje. Každá z těchto tradic si našla svůj vlastní intelektuální a emocionální přístup k tomu v nás, co je nekonečné. Pokaždé hledáme tu samou věc: tu velkou vnitřní pravdu, která je ukrytá v našem srdci, v mysli a smyslech. To, s čím se můžeme přímo spojit, a co na oplátku rozjasní celou naši bytost. To je sjednocení. Ať už najdeme motivaci ke každodenní transformaci na základě jakéhokoliv pojmenování, nebo jakékoliv víry, vždycky se dobereme ke stejnému výsledku.

Nakonec je tedy jedno, na základě čeho jste uvěřili, že něco jako „Paříž“ existuje, a klidně ji můžete znát pod jiným jménem. Jestli věříte natolik, abyste alespoň pomalu kráčeli, tak se časem do Paříže dostanete. A naopak, pokud nejste přesvědčení o její existenci, asi se nebudete ani snažit. Je to takhle jednoduché.

Přemýšlejte o osvícení tak, jak se vám to nejvíc hodí a získanou energii použijte k tomu, abyste dvakrát denně meditovali.

A na závěr: buďte tolerantní ke všem, kteří věří něčemu jinému, než vy. Každý má svou vlastní cestu a všichni máme namířeno domů.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.