AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

22 Meditace - Vibrace mantry a její vlastnosti

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Zmiňoval jste se o vlastnostech zvuku mantry AJAM. Co to tedy znamená? Kdybych se rozhodl použít jako mantru jakýkoliv jiný zvuk, bude to mít stejný účinek?

Odpověď

Určité zvuky v nervovém systému rezonují. Hluboko v mysli zanechávají stopu, která nervový systém ovlivňuje určitým způsobem, což je právě příklad zvuku AJAM. Postupnou praxí zjistíte, že má na nervový systém jistý nepochybný efekt. A pak si řeknete: „Aha“, protože to bude zcela evidentní. Až postoupíme k pokročilým technikám pránajámy (dechového cvičení) začneme vidět a cítit, jak mantra otevírá a prostupuje jemnými nervy v těle. Tehdy se ukáže hluboká vibrační povaha zvuku/mantry.

Takže mantra není jen tak nějaký zvuk, ale je součástí určité metody. Přesto však můžete meditovat s použitím jakéhokoliv zvuku. Řekněme, že to bude třeba zvuk „banán“ - určitě je možné takto mysl velmi utišit, ale nikdo nezaručí, že vám banány nezačnou růst z uší… Ne, dělám si legraci.

Postupným prohlubováním praxe zjistíte naprosto přesně, co mantra dělá tím, jak vibruje skrz nervy a šíří se obrovským vnitřním extatickým prostorem. Až se seznámíte se svým vnitřním vesmírem, ukáží se vám další možnosti, jak použít určité zvuky a také myšlenky s významem. Musíme to ale brát krok za krokem: dneska mantra, zítra vesmír. Nakonec je to všechno vaše, jste to vy.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.