AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

24 Meditace - Léčí meditace nemoci?

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Pomůže mi meditace od nemoci?

Odpověď

Pomoci může, je ale daleko lepší jako prevence, než léčba. Pravidelnou meditací se nervový systém postupně dostává do větší rovnováhy, imunitní systém pracuje efektivněji a je daleko menší pravděpodobnost, že onemocníte. Další jógové techniky, které tu budeme probírat, rezistenci těla vůči chorobám ještě dále podpoří. Vyrovnanost a čistota těla i mysli jsou nejlepší obranou před onemocněním, k čemuž jóga a meditace velkou měrou přispívají. Mohli bychom říct, že zdraví je vedlejší efekt dlouhodobé meditační praxe. Je to základ na kterém stavíme něco daleko většího - osvícení.

V naší západní kultuře se zabýváme bojem s chorobami až po letech nezdravého životního stylu, spíše než abychom vytvářeli vyrovnaný vniřní stav, který nemoce prakticky vyruší. Nejlepším krokem je nepochybně prevence formou vyrovnaného, zdravého životního stylu. Meditace nám ale může pomoci, i když onemocníme. Pokud jste připoutaní na lůžko, meditujte kolik je vám příjemné a střídejte to se spánkem. Nikam nespěchejte, pohodlně se opřete, meditace pomůže tělu uzdravit se. Nečekejte ale, že je to nějaký kouzelný lektvar, který vás okamžitě a zázračně vyléčí z důsledků nevyrovnaného životního stylu. Raději se zamyslete nad tím, jak se vrátit zpět ke správným každodenním návykům, včetně meditace, které dlouhodobě povedou k vyrovnanému stavu. Nemoci potom budou součástí života daleko méně.

Dříve či později se tělo samozřejmě rozloží a zemře. Čím déle však rozvíjíme vnitřní ticho a štěstí, tím méně zmatené a překvapující toto přechodné stádium bude. A to je nejlepší lék ze všech.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.