AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

33 Meditace - Nový způsob sezení při meditaci

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Byl jsem na hodině jógy a učitel nám říkal, že bychom při meditaci měli vždycky sedět na zemi na podložce, nebo na polštářku, vzpřímeně a bez opory zad. Zkoušel jsem to, ale je to dost nepříjemné. Je nutné takto sedět?

Odpověď

Ne, není. Meditace funguje stejně dobře i když sedíme na měkkém podkladu a s oporou zad. Stačí i obyčejná židle. Sedět na posteli s pár polštáři za zády je ale o něco lepší. Proč, to si hned vysvětlíme. Není dobré meditovat zakloněný, protože pak místo meditace spíš usnete. Cílem je sedět vzpřímeně a zároveň pohodlně. Nechceme v těle způsobovat zbytečný neklid, který by jednoduchý proces meditace narušoval. Pokud vám ovšem nevadí sedět dvacet a víc minut na tvrdé podlaze a bez opory zad, pak je to v pořádku. To ale nezvládne každý a není to ani nutné. Méně pohodlí rovná se zbytečné narušování meditace. Zůstaňme tedy u pohodlí.

A tady přichází takový malý podraz.

Jakmile máte stálou, každodenní meditační praxi a cítíte se připravení na další krok kupředu, je dobré při meditaci sedět se zkříženýma nohama. V tom nám může pomoci postel. Ohněte jednu nohu tak, že se její chodidlo dotýká vnitřní strany stehna druhé nohy, a její pata je blízko rozkroku. Druhou nohu si můžete položit chodidlem na holeň první nohy. Nezáleží na tom, která noha je první, to je na vás. Časem můžete zkusit nohy prohodit, takže je vám pak jedno, která noha je která. Hlavním faktorem je však bezbolestnost.

Pokud jste takhle nikdy neseděli, může se to zezačátku zdát obtížné. Většina z nás se bude muset nejdřív trochu snažit, ale není potřeba zacházet do extrémů. Nejlepší je postupný, jemný přístup. Pokud tento způsob sezení nenaruší vaší normální praxi, je dobré se jím zabývat právě teď, a to kvůli jeho dlouhodobým dopadům.

Při prvních pokusech možná zjistíte, že nedáte vnitřní nohu na stehno, nebo že kolena trčí do vzduchu a nechtějí zůstat na zemi. Tlačte jenom tak, aby to nebylo bolestivé, případně si kolena můžete podložit polštářem, abyste omezili zbytečný rušivý vliv. Nemučte se snahou meditovat v nějaké nepřirozené pozici. Chceme pouze nohy přesvědčit, aby časem zůstaly zkřížené. Někomu to půjde hned, jinému to zabere týdny či měsíce jemného přesvědčování. Všechno má svůj čas - jde nám o uskutečňování určitého záměru.

Postupem času uvidíte, že není problém mít kolena na zemi a chodidla lehce vytočená vzhůru. Prsty vnitřní nohy se pak mohou zastrčit pod stehno, pata zůstane v rozkroku, a prsty vnější nohy se můžou schovat pod holeň. Na tohle je ideální postel, protože nárty se zaboří do matrace a chodidla bez obtíží vytočíte nahoru. Pokud se v této fázi kolena nedotýkají země, vyplňte místo pod nimi třeba polštářem. Nicméně pokud máte chodidla vytočená nahoru, kolena by měla být na zemi, podobně jako kdybyste chtěli klečet s nohama roztaženýma od sebe. Je vhodné použít oporu zad. Po několika týdnech až měsících se tento způsob sezení stane docela pohodlným. Jestli se budete při meditaci cítit nepříjemně, můžete jednu, nebo obě dvě nohy natáhnout a plynule pokračovat. Další variantou je nohy prohodit. Zařiďte si to prostě tak, abyste se při meditaci cítili pohodlně, a zároveň preferujte sed se zkříženýma nohama. Zanedlouho se stane naprosto přirozeným a ani si nevšimente, jak zrovna sedíte.

Pokud máte nějaký hendikep nebo problém, který sed se zkříženýma nohama znemožňuje, je to v pořádku. Nic není ztraceno, v meditaci vám to nebrání a stále bude stejně přínosná. Zkřížený sed je výhodný, ale ne nutný. I později, u dalších pokročilých jógových technik, je vždycky možnost se bez něj obejít.

Meditujeme-li ve ztížené situaci, v čekárně, v letadle, v kanceláři, sedíme úplně normálně, bez zvláštní polohy nohou. Doma však preferujeme zkřížený sed tak, jak jsme ho na začátku popsali. Je to důležitá příprava na následující stupeň duchovní transformace a přidání dalších jógových cvičení.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k hluboké meditaci jsou také v knížce Hluboká meditace.