AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

38 Jaký je váš plán?

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Nyní se dostáváme k menšímu dilematu. Jde o správné načasování. Jsme teď připravení přesunout se k diskuzi nad dalšími pokročilými jógovými technikami. Otázkou je: Jsi připravený ty?

„Ano,“ říkáte, „chci si o tom přečíst.“

Problém není ani tak ve čtení, jako spíše v aplikaci nabytých znalostí, a jak si s tím vším poradit.

Lekce, které se vám zde dostávají do rukou, jsou výsledkem několika desítek let praxe jógy. Popsání těch nejdůležitějších pokročilých jógových technik i s popisem efektů zabere zhruba půl roku. Jakmile bude toto hotové, přečtení toho všeho vám zabere jenom pár dní. Samozřejmě není radno začít všechny techniky praktikovat hned jak si o nich přečtete a nebylo by to ani možné. Před vstupem do každé další fáze praxe je nutné ponechat si dostatečné množství času na přizpůsobení. Je to podobné, jako kdyby jste se snažili běhat dřív, než se naučíte pořádně chodit. Stejně tak funguje i přidávání dalších jógových technik. Postupné přidávání není luxusem, ale nutností.

A to je právě ono dilema. Když vám budou všechny tyto velice mocné poznatky naservírovány přímo pod nos, jak budete postupovat při vytváření své praxe? Základem je najít si své vlastní tempo, svůj plán, metodicky ho rozvíjet, a zároveň si nenabrat příliš velkou zátěž. Každý je jiný a každý má jinou kapacitu pro přidávání různých technik. Budete si muset najít své tempo a svůj časový plán, který vám zajistí stabilní rozvoj.

Dříve bylo výzvou najít potřebné techniky a poznatky. Tady je výzvou jejich aplikace co nejrychlejším možným tempem, ovšem bez toho, abychom to přehnali a aby nám takříkajíc ujel vlak.

Za starých časů se říkávalo, že je lepší se naučit efektivní jógové techniky o mnoho životů později, radši než o minutu dřív. Tyto techniky byly předávány velmi střídmě, individuálně a s velkými prodlevami. To se moc nehodí do našeho rychlého informačního věku, kdy aplikace znalostí ve spoustě odvětví překonávají samy sebe každých pár let.

Je potřeba urychlit předávání a integraci poznatků o pokročilých jógových technikách. Je potřeba tyto znalosti zjednodušit a kodifikovat tak, aby byly přijaty mainstreamem naší vědecké éry. Musí být předány lidem, aby oni sami rozhodli, jakým způsobem budou prakticky aplikovány ve prospěch současné i budoucí generace. Musí se to stát, jinak zůstanou metody předávání těchto znalostí zastaralé a nebudou tak ku prospěchu nikomu. Svět si už nemůže dovolit být bez přístupných a efektivních technik sloužících k vnitřnímu rozvoji člověka.

Někteří říkají: „Neházejte perly sviním.“ Před dvěma tisíci lety to mohla být dobrá rada těm, kdo duchovní poznatky měli. Kdyby je otevřeně šířili, pravděpodobně by na ně brzo zaútočil dav běsnících, pověrčivých lidí a zanedlouho by byli popraveni.

V dnešní době ale potřebujeme otevřenější přístup. Nacházíme se totiž v důležitém historickém bodě. Budeme nadále sedět a považovat lidstvo za hloupý dav, za ony svině nehodné poznatků o vlastní transformaci? Ne, lidstvo je víc než to a zaslouží si mít k dispozici prostředky, které mu umožní zakusit svou pravou podstatu. Je čas na změnu.

Jsme na začátku obrovské změny lidského uvědomění. Následky tohoto procesu předčí poznání staré stovky let, že Země je kulatá a že Slunce je středem Sluneční soustavy. Poznání, které probíhá v současnosti, je poznání toho, že nitro člověka je centrum duchovní zkušenosti, boha, pravdy, a ty že nejsou někde jinde. Vnější prožitky, ať už nadpozemské nebo ne, jsou pouze odrazem vniřních prožitků člověka. Každá lidská bytost je dveřmi, bránou z tohoto světa k nekonečnu a z nekonečna sem.

V těchto lekcích najdete nejdůležitější prostředky lidské duchovní tranformace, tedy způsobu, jak otevřít tuto bránu v sobě. Rozhodnutí jaké techniky použijete je ve vašich rukách a je to stejné jako s aplikací jakýchkoliv jiných poznatků. Všichni se učíme opatrně a účelně používat velmi silné technologie - auta, roboty, současnou medicínu, elektřinu, neomezené množství informací na internetu, atd. Všechny tyto věci jsme schopni po určité době učení efektivně použít. A toto je návod k použití pokročilých jógových technik. Ti rozumní budou vědět, jak s ním naložit. Ostatní ho nechají nedotčený a bude v nich dál pokračovat inkubační proces - to je součástí probuzení.

Potřebné vědomosti najdete tady. Zpracujte je, ale nezačínejte se vším naráz, postupujte krok za krokem. Mezi přidáváním jednotlivých cvičení nechávejte adekvátní časové rozestupy. Čím pohodlněji se ve své každodenní praxi cítíme, tím lehčí je přidat něco nového. Dejte tomu čas.

Už jsme přidali k meditaci sed se zkříženýma nohama. Jak vám to jde?Chystáme se nyní na další větev praxe - pránajámu. Pránajáma se postupně rozvine do komplexního cvičení s dalekosáhlým vlivem. Budeme ji budovat od začátku, pomocí jednoduchých a logicky navazujících kroků. Pokud jste si však ještě nezvykli na meditaci, teprve se snažíte sedět se zkříženýma nohama, bude pránajáma zatím příliš. Zkřížené nohy nejsou podmínkou a i bez nich je to v pořádku. Než začnete s pránajámou, ujistěte se každopádně, že meditujete pravidelně a že vám to nedělá problém.

S upozorněním, abyste se do všeho pouštěli pozvolna, se zde setkáte ještě mnohokrát, protože se tu pouze na několika stranách seznámíte s velmi silnými duchovními technikami.

Problém správného načasování se sám vyřeší, pokud budete respektovat sílu a choulostivost těchto poznatků, a pokud je využijete zodpovědně. Vždycky je dobré mít stabilní, pravidelnou praxi a dobře zvážit přidání každé nové techniky. Pokud to přeženete a cítíte se nestabilní, vraťte se na poslední stabilní úroveň. Necháte si tak dostatek času na zvážení, jak nejlépe postupovat dál.

Sama meditace je jádrem vaší praxe a s ní samotnou dojdete daleko. Všechno ostatní slouží pouze jako podpora meditace a proudění šťastného vědomí jak tělem, tak vaším okolím. Pokud se zajímáte jen o meditaci, stačí to. A pokud vás zajímají i další techniky, tak těch tu najdete také dost.

Guru je v tobě.