AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

42 Pránajáma - Je tohle přirozené?

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Snažím se skloubit všechny prvky páteřního dýchání, ale moc mi to zatím nejde. Přijde mi to úplně protikladné k tomu, jak přirozená mají tyto cvičení podle vás být. Meditace mi přijde docela lehká a příjemná, měla by být pránajáma taky taková?

Odpověď

Ano, pránajáma bude jednoduchá. A co příjemná? To bychom ji podceňovali. Přesnější je říct, že se stane extatickou, což ale může nějakou dobu trvat. Dejte si čas a postupně svoji pránajámu budujte od základů. Dejte jí ve své každodenní praxi šanci a nebudete litovat. Časem přidáme další prvky, které pomohou udělat pránajámu daleko příjemnější. Naučíte se, jak všechno zevnitř rozjasnit. Musíme však začít od začátku, dostat pod kůži základní prvky. Postupně se to bude stávat jednodušším a zábavnějším. Meditace je pro většinu lidí jednoduchá a příjemná od začátku. U pránajámy to může trvat trochu déle.

Je pránajáma přirozená? Nepochybně je to komplexní cvičení a se všemi svými podpůrnými manévry se zezačátku přirozená zdát nemusí. Stejně jako meditace však rozvíjí naše přirozené dovednosti. Tou je v případě meditace přirozená schopnost mysli být v klidu a zakoušet čisté vědomí. Stačí vhodný postup a mysl se utiší sama. V případě pránajámy využíváme schopnosti nervového systému pročišťovat se a stávat se zevnitř extatickým. Příslušný postup je trochu složitější, ale jakmile se ho naučíme, vnitřní extáze přijde přirozeně sama. A jakmile už se tohle jednou děje, je to automatické. Z vlastní zkušenosti tak zjistíte, že lidské tělo je jako stvořené k zažívání nadpozemské extáze, a to je celkem objev. Stejně jako je čisté vědomí naším přirozeným stavem, který odkrýváme při meditaci, je i vnitřní extáze naším přirozeným stavem odhalovaným pránajámou. Vnitřní extáze je stimulována pránajámou a dále se prohlubuje při meditaci. Pránajáma zušlechťuje nervový systém a umožňuje meditaci spoustit dynamický rozvoj čistého vědomí. Pránajáma tak způsobí, že semínko vnitřního ticha, probouzené meditací, rozkvete do vnitřní extáze a ta se velkoryse přenáší i do každodenního života.

Naším cílem je uspořádat pokročilé jógové techniky tak, aby byly co nejjednodušší, a zároveň příjemné a zábavné. V opačném případě se jimi moc lidí zabývat nebude. Dostatečná dávka trpělivosti je ve formativním stádiu vaší praxe potřeba. Pravidelným cvičením se ale bude vaše zkušenost prohlubovat a zanedlouho se na meditaci nebudete moct dočkat, protože extáze bude opravdu mnoho. A než se nadějete, bude i všude okolo vás. Celý svět se pak promění před vašima láskyplnýma očima.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k praxi páteřního dýchání jsou také v knížce Pránajáma páteřní dýchání.