Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.
Četl jsem o důležitosti čaker v duchovní praxi. Co jsou a jak zapadají do těchto lekcí?
Čakry, nebo také energetická centra, jsou jednou ze součástí naší vnitřní energetické anatomie a odpovídají určitým aspektům nervového systému. Jsou to důležité vnitřní mechanismy, které umožňují vědomí, jakožto práně, v člověku fungovat. Z hlediska filozofie jsou význačné ve východních náboženstvích, ale najdeme o nich zmínku i v křesťanství, konrétně ve Zjevení svatého Jana.
Jakou roli hrají čakry v pokročilých jógových techníkách? Jsou důležité, ale z hlediska maximálního podpoření duchovního rozvoje jim nepotřebujeme intelektuálně rozumět.
Zastavme se na chvíli u aut. Když nasednete do auta, je potřeba udělat jenom několik málo věcí, aby se rozjelo. Otočíte klíčkem, zařadíte, šlápnete na plyn a jedete. Pak musíte otáčet volantem, brzdit a tak dále. Řízení není nic složitého. Ale představte si, že byste při řízení museli autu pomáhat se vším, co se právě děje pod kapotou. Museli byste pumpovat palivo z nádrže do motoru, zapalovat svíčky, hlídat písty, jestli se hýbou nahoru a dolů, a jestli hřídel otáčí koly. K tomu bychom řídili chlazení motoru, mazání, klimatizaci, elektroniku, a tak dále. Dokázali bychom takhle řídit? Pravděpodobně ne. Řízení je tak jednoduché, protože stačí ovládat pouze hlavní řídící systém a zbytek se děje automaticky pod kapotou, nemusíme na to ani myslet. Auto je navržené tak, aby řízení bylo jednoduché i přesto, že technologie uvnitř jsou složité.
A přesně takhle fungují pokročilé jógové techniky. Jsme postavení tak, abychom se jednoduše mohli řídit. Stačí použít hlavní ovládací prvky a zbytek se o sebe postará automaticky. Nemusíme se tak starat o každičký detail. Fungování čaker spadá z větší části do kategorie „pod kapotou“. Jako lidé však máme tendenci starat se o každý detail fungování, jsme zvědavý druh a chceme vědět, jak věci fungují a rádi se ve všem vrtáme. To je v pořádku, ale nemá to moc společného s efektivní duchovní praxí, čili řízením auta. Účelem těchto lekcí je hlavně naučit se řídit auto, ne zkoumat, co všechno je pod kapotou.
Teď se tedy můžeme zběžně podívat na to, jak hlavní řídící mechanismy ovlivňují čakry samotné. Při meditaci zklidňujeme veškerou vnitřní mechaniku a dostáváme se přímo ke zdroji - k čistému vědomí. Efekt meditace na čakry je tedy zklidňující, ustalující. Očišťování se v průběhu meditace odehrává podle toho, jakým konkrétním způsobem jsou zformované překážky v nervovém systému dané osoby. Čakry v tomto procesu roli hrají, ale spíše nepředvídatelným způsobem. Pročišťování má v každém člověku svou jedinečnou podobu a jediné, co musíme dělat, je meditovat.
Při pránajámě sledujeme vnitřek páteřního nervu nahoru a dolů spolu s dechem. Páteřní nerv, neboli šušumna, je hlavní spojnice v nervovém systému. Všechny nervy jsou ovlivňovány tím, co se děje v páteřním nervu - reguluje totiž tisíce dalších nervů v těle. Čakry jsou rozprostřeny podél páteřního nervu odspodu, až úplně nahoru. Sledováním páteřního nervu nahoru a dolů, jeho pročišťováním a zvyšováním proudění prány v nervovém systému tak současně pročišťujeme a oživujeme i čakry. Děje se to automaticky.
Postupem času přidáme další pokročílé jógové techniky, kterými budeme páteřní nerv stimulovat intenzivněji, což ovlivní i čakry. Techniky to budou jak fyzické, tak mentální. Nebudeme se při praxi zaměřovat na čakry samotné, ale zásadně je ovlivníme použitím hlavních ovládacích mechanismů. Na čakry může tu a tam přijít řeč při rozebírání zkušeností jednotlivých praktikujících, ale přílišný důraz na ně je pro praxi samotnou spíše rušivým prvkem, stejně jako přílišné přemýšlení nad fungováním motoru při řízení.
S čakrami již dostatečně operujeme při meditaci a pránajámě, ale děje se to automaticky - pod kapotou. Takže hlavně klid a užijte si to.
Guru je v tobě.
Poznámka: Detailní instrukce k praxi páteřního dýchání jsou také v knížce Pránajáma páteřní dýchání.