AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

48 Pránajáma - Pránajáma a zdraví

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Má pránajáma nějaký praktický přínos pro zdraví? Zdá se mi, že by mohla.

Odpověď

Ano, má. Podobně jako meditace podporuje pročišťování nervového systému. Jelikož je to fyzický proces, má na tělo přímý vliv, což můžeme s pokračující praxí bez problému pozorovat. Má příznivý vliv na plíce, mozek, trávící systém, srdce, reprodukční ogány a kromě toho zklidňuje mysl a emoce. Zvýšený tok prány v těle způsobí, že z pokožky vyzařuje jasná, zářivá energie, která vytváří „auru“ zdraví a síly, která může být prospěšná pro ostatní.

Nic z toho se však nestane přes noc nebo díky nepravidelné praxi pránajámy. Stejně tak se to nestane ani nárazovým praktikováním, kdy celé dny nebo týdny neděláme nic, a pak se to snažíme dohnat přehnanou, impulzivní praxí. Takhle to nefunguje. V tomto ohledu je na tom pránajáma podobně jako jakékoliv jiné cvičení - trocha praxe dvakrát denně je daleko účinnější než přehaná praxe v rozestupech dnů či týdnů, protože to už ani není cvičení a může to být i zdraví nebezpečné.

Kdybyste se rozhodli stát se maratóncem, začali byste tréninkem jednou týdně, případně jenom kdyby se vám zrovna chtělo, a přitom se snažili zaběhnout naráz deset kilometrů? Jestliže ano, vaše kariéra maratonce by velmi rychle skončila. Nejlepší šanci na úspěch byste měli, kdybyste začali běhat každý den krátké trasy a po dobu několika měsíců byste se propracovávali ke své vytčené délce. Fyzické cvičení vyžaduje pravidelný a odměřený trénink. Takto trénují opravdoví atleti.

Duchovní praxe je atletice podobná v tom, že postupně učíme své tělo a nervový systém vést a vyzařovat mnohem více čistého blaženého vědomí. Je to velký úkol, který můžeme dlouhodobě zvládnout pomocí malých a každodenních kroků. Přinosy tohoto přístupu se časem kumulují a jsou jasně viditelné. Pokročilé jógové techniky podporují pročišťování a rovnováhu hluboko v nervovém systému a některé výsledky praxe budou zřejmé jíž téměř od začátku. Jedním z těch nejzřejmějších je zlepšení zdraví. Takže ano, pránajáma pokračuje ve směru k dobrému zdraví, který jsme předtím nastolili meditací.

Je potřeba zdůraznit, že pránajáma není všelék, který odstraní výsledky mnoha let nezdravého způsobu života. Jestliže se nezdravý způsob života na našem zdraví vážně podepsal, nemusí být ve skutečnosti ani možné rovnou s pránajámou začít. Určitý stupeň zdraví, zejména dýchacího ústrojí, je pro praktikování pránajámy nutný. Nikdy bychom při pránajámě neměli snažit příliš překračovat svá fyzická omezení. Naše praxe by měla odpovídat naší kapacitě. Jestliže jsme slabí, pránajámu bychom měli dělat minimálně anebo vůbec. Jestliže jsme naopak silní, můžeme dělat víc. Vždy se dobře rozmyslete, než se pustíte na určitou úroveň praxe pránajámy. Meditaci může dělat takřka každý v každé zdravotní situaci bez další zátěže pro tělo. Pránajáma je na tom jinak, protože vyžaduje určitý minimální stupeň zdraví, abychom jí mohli dělat bezpečně a efektivně. Mějte to na paměti a vždy praxi přizpůsobte svému současnému fyzickému stavu, abyste tělo zbytečně nezatěžovali. Například meditace může být v průběhu nemoci prospěšná, pránajáma nemusí, obzvlášť když se jedná o onemocnění dýchacího ústrojí. Pokud plíce nejsou v pořádku, nenamáhejte je. Když jsme nemocní, také si nejdeme ven na půl hodiny zaběhat.

Zkombinujete-li normální selský rozum s praxí pránajámy, získáte tím mnohé, včetně lepšího zdraví.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k praxi páteřního dýchání jsou také v knížce Pránajáma páteřní dýchání.