AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

50 Pránajáma - Hospodaření s časem

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Mám rád svá sezení pránajámy i meditace, ale nemám moc času. V půl osmé odcházím do práce a vracím se až kolem šesté. Nevím jak to udělat. Co s tím?

Odpověď

Říká se, že když se chce, tak to jde. Na začátku těchto lekcí jsme se zmiňovali o tom, že touha je základním stavebním kamenem. Je opravdu klíčová. Můžeme mít všechny znalosti na světě, ale pokud nemáme vůli je použít, nebudou nám k ničemu. To co děláme každý den bude určovat naší cestu a také výsledky. Jestliže jsme v situaci, kdy nemůžeme plnit svá nejhlubší přání, pak se tato situace bude muset dříve či později změnit. Díky neustálé touze (čili oddanosti) a odhodlání na základě ní jednat najdeme způsob, jak překonat jakoukoliv překážku.

Jak najít cestu k praktikování dvakrát denně? Možností je spousta. Vyžaduje to pružnost ve využití možností, které máme. Praxe o které je nyní řeč se skládá z deseti minut pránajámy a dvaceti minut meditace. Když připočítáme čas na odpočinek po meditace, vychází nám asi třicet pět minut, dvakrát denně. Ve vašem případě to s tak dlouhými pracovními hodinami nemusí být možné. Není to mnoho praxe, ale možná zabírá příliš času, zvláště ráno. Je tedy možnost jí zkrátit. Není to ideální, ale zase je to daleko lepší, než vůbec žádná praxe, případně moření se ve snaze udělat co nejvíc v co nejkratším čase. Je velice důležité dělat alespoň „nějakou“ praxi dvakrát denně, ráno a večer. Dvě sezení jsou daleko lepší než jedno dlouhé. Ráno nemusíte mít čas takřka žádný, zatímco večer ho můžete mít dostatek, ale zase jste unavený a nechce se vám dělat nic, ani meditace.

Podívejte se kolik máte času ráno a zařiďte se podle toho, ať už je to jakkoliv málo. Možná to bude dvacet minut, možná jenom patnáct minut. Ať tak či onak, zařiďte se podle toho. Jestiže máte dvacet minut, dělejte pět minut pránajámy, deset minut meditace a pět minut odpočinku. Přístup, který by pro vás mohl být funkční je dělat praxi v posteli hned jak se probudíte a předtím než vstanete. Jakmile se probudíte, sedněte si a hned můžete začít s pránajámou a pak pokračovat s meditací. Můžete mít sezení hotové ještě dřív než vstanete a z postele vyskočit nabití čistým, blaženým vědomím.

Večer můžete mít času víc. Jestliže jste unavený, vězte že pránajáma a meditace vás oživí. A to ještě výrazněji až přidáme další vrstvu pokročilých jógových technik. Zvykněte si také meditovat hned jak přijdete z práce domů. Jestliže nemáte čas před večeří, dělejte praxi jednu až dvě hodiny po večeři, nebo, pokud je to nevyhnutelné, před spaním. Není to ideální ale je to daleko lepší než žádná večerní praxe. Pokud můžete, je dobré večer udělat plných třicet pět minut praxe. Nezkoušejte však kompenzovat krátké ranní sezení přehnaně dlouhým večer, tím spíše v této počáteční fázi. Mohlo by to způsobit nepříjemnné pocity. Časem, až budete mít více zkušeností a až bude nervový systém pročištěnější, budete moct vyzkoušet delší sezení bez dalších nepříjemností. Ale v této fázi a ve vaší situaci udělejte ráno a večer co nejvíce z oněch třiceti pěti minut praxe. Nemáte-li čas, vutvořte si kratší sezení, které budete dělat dvakrát denně. Je to na vás.

V otázkách k meditaci jsme se zabývali tím, jak meditovat na cestách či jinde, mimo naše obvyklé místo doma. Zmíněné rady se vztahují také na sezení s pránajámou. Pránajámu můžeme dělat diskrétně i na veřejných místech. Vypadá to stejně jako meditace - sedící osoba se zavřenýma očima. Při pránajámě jsme naprosto uvolnění a naše pomalé, hluboké dýchání je pro ostatní takřka neznatelné. Je tedy možné udělat celou naší praxi na veřejném místě. Možná na veřejnosti nebudeme chtít sedět se zkříženýma nohama. Nevadí, nic není dokonalé.

A co při řízení auta? Někteří z nás tráví řízením více jak hodinu denně a to je dost. Můžeme ho tedy nějak využít? Určitě ne se zavřenýma očima, tedy žádná meditace. Ale co pránajáma? Je sice lepší dělat pránajámu se zavřenýma očima, přesto však můžeme dosáhnout určitých výsledků i s otevřenýma očima, protože je to fyzické cvičení. Dělat ji při řízení je daleko od ideálního stavu, ale něco nám to přinést může. Můžete na cestě domů vyzkoušet deset minut hluboké, pomalé dýchání. Můžete také s otevřenýma očima sledovat páteřní nerv nahoru a dolů spolu s dechem. Věnujte se však především řízení. Pranánajáma je v takovém případě druhotná, takže buďte v klidu. Pránajáma s otevřenýma očima je méně rušivá, než třeba zapnuté rádio. Naše hlavní zodpovědnost je bezpečně řídit, pránajámu můžeme dělat také, ale na pozadí.

Jestliže děláte pránajámu v autě, nepřehánějte to. Jakmile se dostanete domů, sedněte si a meditujte alespoň deset minut, abyste zaseli čísté blažené vědomí na svém úrodném, pránajámovém políčku. Nechceme, aby se v našich krásně pročištěných nervech usadil nějaký plevel. Jste-li odhodlaní k duchovní transformaci, je na vás praktikovat dvakrát denně. Existuje spousta možností jak toho dosáhnout. Buďte kreativní a vždy praktikujte bezpečně.

Ideální situace je samozřejmě mít ráno i večer času kolik potřebujeme. Lidé, kteří jsou na volné noze anebo v důchodu, mohou věnovat pokročilým jógovým technikám tolik času, aby dosáhli maximálních výsledků. S přibývajícími zkušenostmi máme také možnost postupně zvyšovat čas vyhrazený praxi, abychom náš rozvoj ještě více urychlili. Pokročilí praktikující s normální prací mají možnost rozšířené praxe o svátcích, víkendech ale i každý den před a po práci. Možností je víc než dost. Později se budeme zabývat možnostmi jak naší praxi rozšířit v souvislosti s tím jak postupujeme na své cestě.

Řešení otázky času ve vztahu k pokročilým jógovým technikám je velice důležité jak z pohledu vytvoření každodenní praxe na počátku, tak i později, když přicházejí další stádia naší transformace. Uvědomte si kolik máte v tomto životě času a využijte ho, jak nejlépe umíte.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k praxi páteřního dýchání jsou také v knížce Pránajáma páteřní dýchání.