AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

51 Pránajáma - Podivné bublavé zvuky

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Pránajáma mi jde bez problémů a dech se hodně zpomaluje. Děje se ale taky něco divného. Cítím jako kdyby se mi v břiše hromadil vzduch a ze střev mi vychází podivné bublavé zvuky. Kromě toho tam také cítím jakýsi zářivě mentolový pocit. Co to znamená?

Odpověď

Je to skvělá známka pokroku. Znamená to, že prána je z panevní oblasti vytahována do trávícího ústrojí, kde se mísí se vzduchem. Samozřejmě je tam také jídlo. Prána, vzduch a jídlo, to jsou tři prvky, které poskytují energii novému procesu, který se odehrává v našem nerovém systému v souvislosti s tím, jak se naše tělo přeměňuje na vyšší úroveň fungování.

Je to vlastně aktivace břišní čakry. V Sánskrtu, starém indickém jazyku, se jí říká „manipúra“, což znamená „město drahokamů“ a zároveň odkazuje na pocit, který popisujete. Číňané nemají tak romantický název, v Taoismu se tomu říká prostě „kotlík“, kvůli mísení a vaření, které se v břiše děje. Ať už pod jakýmkoliv jménem, je to hmatatelný proces v těle, který je stimulovaný pokračující pránajámou a meditací. S pročišťujícím se tělem a nervovým systémem se nám přirozeně pozastavuje dech a rozvíjí se v nás nové biologické fungování.

K čemu to ale vede? Víme, že mysl a tělo jsou propojené. Stav našeho nervového systému určuje, co můžeme zažívat, a pokročilé jógové techniky ho pomáhají otevřít a pročistit. Není to proces oddělený od našeho biologického fungování. Postupnou přeměnou nervového systému proběhne i biologická transformace. Ve starověkých textech najdeme zmínky o vnitřní alchymii a o magických tekutinách nazývaných „sóma“ a „nektar“, které se tvoří v těle. Jsou to biologické produkty těla související s jeho přeměnou do vyššího stavu. Tento proces, který se odehrává v trávícím traktu, je jedním z primárních zdrojů těchto ušlechtilých biologických látek v těle. Tyto látky se z trávícího systému dostávají dále a hrají důležitou roli v další biologické a neurologické transformaci těla. Jak tyto látky v těle účinkují můžeme pozorovat při praxi i v každodenní aktivitách. Naší vnitřní proměnu nám umožňují sledovat zjemňující se smysly. Časem se rozdíl mezi tělem a svědkem (naším čistým, blaženým vědomím) začne smazávat. Stanou se jedním kontinuem. Je to transformace jak biologická, tak duchovní, což jsou dva aspekty té samé reality. Neměli bychom tedy být překvapení biologickými změnami, které se v souvislosti s naší cestou dějí. Kámen nezůstane na kameni, když žijeme svůj nový život v józe - sjednocení.

Po tisíce let považovalo lidstvo osvícení za něco vyhrazeného pro pár vyvolených, jako kdyby to bylo něco přicházejícího zvnějšku, od někoho - tajemný boží dar, který se zjeví jen vybraným. To je ale nepřesný pohled na lidstvo a jeho možnosti. Je totiž omezující. V naší vědecké době zjistíme, co tento proces lidské duchovní transformace opravdu je - výsledek systematické aplikace specializovaných znalostí.

Pravdou je, že všichni máme prostřednictvím našeho lidského nervového systému stejný přístup k duchovnímu životu. Můžete být těmi vybranými, pokud jste ochotní odvést práci, která je s tím spojená. Spočívá v aplikaci poznatků lidské transformace a to znamená každý den praktikovat.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k praxi páteřního dýchání jsou také v knížce Pránajáma páteřní dýchání.