AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

52 Pránajáma - Malý velký nerv

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Děje se něco zvláštního. Dělám páteřní dýchání, sleduji páteřní nerv nahoru a dolů a najednou se ocitnu v obrovském, blaženém prostoru. Asi přitom páteřní nerv sleduji, ale nejsem si jistý. Nejsem si ani jistý, jestli ještě vůbec dýchám, ale není to nepříjemné, právě naopak, je to skvělé. Jsem pozorností stále v páteřním nervu, když se toto stane?

Odpověď

Ano, stále jste v páteřním nervu. Je to nakonec docela velký nerv, což je úžasný paradox. Jeho vnitřní dimenze zahrnuje celé galaxie. Přesto stále sedíte na místě a děláte jednoduchou techniku pránajámy v malinké části těla. Jestliže se dech v takovéto situaci přirozeně zastaví, je to v pořádku, nic čím by bylo potřeba se znepokojovat. Dech se vrátí do normálu spoku s tím, jak se k normálnímu fungování vrátí i tělo. Dech k ničemu nenutíme, najde si vlastní rytmus podle stavu nervového systému při praktikování. Někdy se dech při pránajámě nemusí moc zpomalit a to je v pořádku. My se jen přizpůsobíme, ať už je jakýkoliv, a dýcháme jen tak pomalu a zhluboka, jak je nám to ještě příjemné. Jindy se dech zklidní okamžitě. Vždy to záleží na procesu pročišťování, který se uvnitř nás právě odehrává.

Buďte na sebe při pránajámě jemní. Výsledky se nedostavují kvůli heroickým výkonům při praxi, ale díky klidné a pravidelné praxi prováděné po dobu měsíců a let. Pomalý, ale vytrvalý vyhrává.

Náš nervový systém je úžasná záhada a také brána k nekonečnu. Jediné co potřebujeme vědet je, za jaké páky každý den zatahat.

Za několik příštích lekcí začneme prozkoumávat další prostředky sloužící k systematickému probouzení tohoto ohromného prostoru uvnitř nás. Díky pokračující praxi se bude čísté blažené vědomí stávat dynamičtějším a také bude viditelnější v našich každodenních aktivitách. A to je chvíle, kdy si na možná začneme na ulici zpívat nebo tančit prostě jen tak.

Guru je v tobě.

Poznámka: Detailní instrukce k praxi páteřního dýchání jsou také v knížce Pránajáma páteřní dýchání.