AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

64 Extatické, stříbrné vlákno

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Myslím, že jsem se nechala trochu unést při dělání múlabandhy. Je zkrátka velice příjemé, když ji dělám. Hlavně pohybovat jí tam a zpátky, vtahovat ji nahoru a tak. Nejradši bych ji dělala pořád. Po včerejší praxi jsem si během procházky všimla, že energie se kterou jsem si při mulabandě hrála stoupá velmi příjemně nahoru, jakoby tenoučkým vláknem vzhůru pánví a bederní páteří. Mému vnitřnímu zraku se jeví jako vnitřním zrakem vypadá stříbrně, jako pálivý stříbrný pocit, a je zároveň horká i studená. Je tohle kundalini? Moje srdce jihne před tímto novým prožitkem.

Odpověď

Ano. Velmi dobrý prožitek. Skutečný milník. Je to další z možností, jak se kundalini může projevovat v počátečních stádiích svého probouzení. Ukazuje nám to také, kde přesně je páteřní nerv. Určitě proto nezapoměňte využít tohoto nového rozlišení, během praxe páteřního dýchání. Brzy zjistíte že ono vlákno postupuje až nahorů do místa mezi obočím, a objeví se tak přímé propojení se sambhavi. Toto je vzestup extatické vodivosti v páteřním nervu.

Co se týká touhy provádět mulabandhu pro potěšení, není na tom nic špatného. Vlastně je to tak, že pokud jí pohybujete rytmicky, je to ašvini mudra, a to je také v pořádku, pokud tak reagujete na svou přirozenou potřebu. Bylo tu někdy řečeno, že duchovní praxe by neměla být příjemná? Opak je pravdou. Pokud je to příjemné, je to úplně v pořádku. Cesta k osvícení je cestou potěšení.

Nyní, když jsme si toto vyjasnili, ujistěte se jen, že svými extatickými výlety citelně nenarušíte postupy a struktury vaší praxe. Nezapomeňte, že chceme dosáhnout mnohem více, než jen počátečních prožitků extáze. Pokud zůstanete věrná svým technikám, vaše prožitky se budou rozvíjet stále dál.

Duchovní praxe se může vyvinout v nádherný, extatický mejdan, dvakrát denně. Jistě se tak stane, a tato slavnost pronikne do každého zákoutí našeho života. Ale ujistěte se, že ten mejdan bude mít vždy svůj plán. Stále se držte jednoduchých postupů pro cvičení pránajámy a meditace. Pamatujte, že bude-li vaše pozornost přespříliš zaujata prožitky, bude to na úkor duchovní praxe. Jak s tím vším naložíte v době mimo cvičení, až se prožitky budou rozpínat do vašeho běžného života, to je zcela na vás. Bavte se!

Takže, užívejte si, ale dělejte to zodpovědně. Můžete očekávat ještě mnohem víc, pokud udržíte svá cvičení nedotčená, bez ohledu na to jak dobré prožitky se objeví.

Guru je v tobě.