AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

76 Siddhí: existují nadpřirozené schopnosti?

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Opravdu existují věhlasné schopnosti siddhi? Samozřejmě mám na mysli Vaši vlastní zkušenost! Pokud existují, mohly by tyto praktiky vést k jejich prožívání? Vím, že mnozí učitelé varují, že to jsou jen nežádoucí rozptýlení a pasti pro ego, ale pro mě by to byl důkaz, že člověk má větší schopnosti než jen ty o kterých nám říkali ve škole.

Odpověď

„Důvěřuj, ale prověřuj!“ Tohle vám ve škole říkali? Jen vtipkuji…

Je to dobrá otázka.

Jestliže věříte Novému zákonu a mnohým dalším písemnostem, pak ano, nadpřirozené schopnosti jsou skutečné. Ale nečekejte, že vám předvedu jak procházím zdmi, nebo létám v oblacích. Nenasytím ani pět tisíc mužů, ani nebudu křísit mrtvé. Nedělám si žádné nároky na status gurua, a tak ani nemusím dělat žádné takové věci. Jsem jenom obyčejný chlapík, jako každý.

Je důležité podotknout, že běžní lidé jako jsme my, mohou ve svých životech kultivovat zázračné prožitky. Spojnici mezi touto kultivací a schopnostmi siddhi tvoří praxe.

Jak možná víte, Pataňdžali ve svých Jóga sútrách označil za původce schopností siddhi proceduru, zvanou samjama. Samjama znamená systematickou iniciaci určitých záměrů, v čistém, blaženém vědomí. Ale samjamu neděláme kvůli siddhi. Děláme ji proto, že vyvolává v nervové soustavě pročišťování, které pak k siddhi směřuje. Samjama je duchovní praktika, kterou lze spojit se všemi ostatními praktikami o kterých tu mluvíme. Hlavním účinkem samjamy je, že vnáší pohyb do čistého blaženého vědomí, a rozvijí extázi uvnitř, ale i vně našeho těla. Samjama je rozšířením všeho, co v pokročilých jógových technikách děláme. V úplně první lekci jsem uvedl seznam věcí, kterými se budeme zabývat. Bylo mezi nimi i „rozšiřování tichého vnitřního vědomí do okolního světa.“ To je samjama.

Za pár měsíců se k samjamě dostaneme. Naším cílem bude další rozšíření čistého blaženého vědomí a božské extáze. Přestože tím budeme přirozeně směřovat k projevení siddhi, nestane se to naší motivací. Až jednou siddhi přijdou, budou nás ještě zajímat? Dávno předtím se náš život promění v neustávající extatickou blaženost. To je skutečný zázrak.

Chápu vaši otázku, i to, proč se na ni ptáte. Spokojíte se s čistým, blaženým vědomím a nekončící extází? Můžeme jich mít hojnost, pokud jsme ochotni vynaložit potřebné úsilí. O tom jsou tyto lekce. Můžete se vydat na cestu vstříc siddhi tak, že začnete s pokročilými jógovými technikami. Ale v době kdy jich dosáhnete už k nim pravděpodobně nebudete příliš připoutaný. Tehdy bude ego už dávno splynuté s nekonečnem.

Guru je v tobě.