AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

81 Tlačím příliš na pilu?

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Ze všeho nejdřív Vám chci poděkovat za Vaše učení!!!! S Vašimi lekcemi zjišťuji, že doopravdy cítím proces jógy, tu krásu toho všeho. Mám otázku ohledně šámbhaví. Cítím totiž někdy přetrvávající bolest v místě třetího oka a mívám bolavé i oči. Může to být tím, že se moc snažím? Patří to k normálním projevům kundalini, jak se o nich v lekci o kundalini psalo? S páteřním dýcháním mi také pomáhá, co jste psal o nutnosti přinutit Šivu aby se zvedl a začal něco dělat. Vizuálně si představuji jak Šiva klesá dolů, aby se potkal se Šakti, a s nádechem zase jak Šakti stoupá nahoru, aby se potkala s Šivou. Obvykle po nádechu i výdechu na chvilku zastavím a nechám je, aby zůstali spolu a sblížili se. Je pravda, že teď ale také častěji ztrácím pozornost. Může to být kvůli tomu, že moje malé a slaboučké ego tuší, že se ve mně odehrává ta malá božská romance? Ještě jednou díky za Vaše lekce!! Těším se na ně každý den a věrně je následuji v praxi. Díky.
P.s.: Je v pohodě když dělám meditaci delší než doporučených 20 minut? Někdy to protáhnu na 45 minut, nebo i déle. Záleží na tom, kdy pocítím potřebu vystoupit z jednoty. Tak si to totiž představuji. Jako blahodárné sjednocení s mojí duší.

Odpověď

Jde vám to úžasně. Mám velkou radost.

Nepříjemné pocity kolem třetího oka (nebo kdekoliv jinde) mohou ukazovat na přílišné úsilí v praktikování. Může to být také tlak vyvolaný aktivitou kundalini v tom kterém místě. A nebo obojí najednou. Oba víme, co je třeba udělat, že? Zvolněte s praktikováním na nějaké příjemnější tempo. Pokud to nezabere a excesivní příznaky budou přetrvávat, podívejte se na lekci „kundalini - symptomy, nerovnováha a pomocná opatření“ a zkuste prozkoumat četná doporučení, která jsou tam dána. Nežeňte věci příliš dopředu, dokud nemáte stabilitu. Je to jako trénink v atletice. Výkon je třeba si vybudovat postupně. To je nejlepší přístup.

Co se týče představování si milostné romance Šivy a Šakti při páteřním dýchání, zdá se mi, že jste sama našla odpověď. Je to přílišné míchání bhakti to procesu páteřního dýchání, který má zůstat velice jednoduchý. Navíc to rozděluje pozornost. Totéž platí o dělání dlouhých meditací, pro „zážitek.“ Nezapomeňte, že tyto praktiky děláme pro jejich dopad na běžný, každodenní život. Uvnitř přenášíme celé hory překážek, ale mohli bychom to přehlédnout, budeme-li v extatickém poblouznění. Takové nadšenecké jízdy, kdy praktikujeme stále víc a víc, mohou přispět k nerovnováze kundalini, přičemž zároveň sníží efektivitu praktik. Takže buďte v praktikování systematická. Pravidla tu nejsou pro nic za nic.

Zmrzlina je moc dobrá věc, ale je také dobré sníst jí tři kila najednou?

Všechny tyto praktiky jsou velice účinné, především jsou-li integrovány, tak jako to děláme tady. Měly by se dělat v klidu a přesně. Pokud cítíte potřebu prodlužovat dobu cvičení, dělejte to velice opatrně, abyste stačila sledovat co se děje, krůček po krůčku. Rozumný přístup by byl nepřidávat více než pět minut čehokoliv jednou za měsíc. I tak se vám může stát, že se mimoděk dostanete do nestabilní situace. Držte se zdravého rozumu. Pokud jste v pohodě během běžných denních činností, je všechno v pořádku. Pokud ne, je možné že se moc snažíte, nebo že příliš protahujete praktikování. Nezapomínejte být aktivní v běžném každodenním životě. Je to stejně důležitá součást jako praktiky. Aktivita stabilizuje čisté, blažené vědomí a božskou extázi, které jsme získali během praktikování.

Vedete si báječně, jako to příslovečné děcko v cukrárně. Přesně pro takového člověka jako jste vy jsou tyto lekce určené. Je to úžasně dobrodružné. Buďte prosím zodpovědná při nakládání s těmito vědomostmi a pak budeme oba šťastní že dochází k odhalování toho všeho.

Guru je v tobě.