AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

83 A už ji tady máme! Tedy kundalini.

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Otázka

Namasté! Vzala jsem si k srdci vaši radu a zkrátila meditaci na 20 minut, nicméně se mi během pránajámy objevila v těle horkost a brnění, ani jsem si toho moc nevšímala, ale jak jsem pokračovala s meditací, horkost začala stoupat z křížové oblasti a pokračovala nahoru podél páteře, v uších se mi rozezněl vysoký bzučivý tón a pak mnou projel ohromný výboj energie. Uzavřela jsem meditaci modlitbou a vlastně jsem pokračovala dechovou modlitbou a pak jsem si udělala dýchání 7 - 7 - 7, abych se uklidila, protože ta energie byla strašně silná. Šla jsem za svým mužem, aby mi pomohl se uzemnit, a jak jsme se o sebe opírali tak on cítil jak mi ta energie pulzuje v rukách a v zádech a to trvalo asi tak hodinu. Takže moje otázka jestli to je ta splašená kobyla jak jste říkal, anebo o sobě takhle dává vědět kundalini? Dnes ráno jsem přibrzdila s pránajámo a vyřadila jsem sambháví, mulbandu a siddhásanu. Dělala jsem tedy jenom pránajámu a meditaci Ajam a pořád jsem cítila tu pulzující energii a vysoký bzučivý tón ale už ne tak silně. Moje vnitřní vedení mi říká, že mám teď takhle pokračovat 4 dny, pak za 2 dny po tom 4 denním odpočinku přidat sambháví a mulbandu a uvidím co to udělá a až se budu cítit v rovnováze tak pokračovat zase se siddhásanou. Takže teď mám dilena! Mám pokračovat s pokročilými technikami a pokoušet se krotit tu kobylu, nebo je lepší kobylu nechat ať se uklidní a potom jí zkoušet ovládnout pomaličku? A taky, jen abyste věděl, dneska budu dávat procházky, jógový dech, dýchání do břicha a odpočinkové pozice a také bylinky s tišícím účinkem na nervy, jako šišák vroubkovaný, oves setý a heřmánek. Úplně jsem vyřadila kafe - kdo by pil tyhle umělé stimulátory, když máme takový generátor uvnitř v sobě?

Odpověď

A už ji tady máme! Tedy kundalini. Nyní je potřeba věnovat pečlivou pozornost integraci všech těchto nových věcí do vaší denní aktivity. Je od vás velice moudré, že se nepokoušíte slepě hnát praktiky dopředu. Hledejte onu vyváženou platformu praktik a životního stylu, která bude trvale stabilní, dvacet čtyři hodin denně. Tohle není radno podcenit. Až přijde čas zase přidat na tempu, jistě to včas poznáte, a odpovídající prostředky budou dostupné, až je budete potřebovat. V tuhle chvíli je vaším hlavním úkolem udržet se v sedle.

Tou „splašenou kobylou,“ o které se zmiňujeme v souvislosti se siddhásanou, je míněna sexuální energie poskakující sem a tam, následkem stimulace v siddhásaně. Postupem času se toto přemění na velmi jemný a slastně extatický pramen energie, která bude neustále plynout tělem vzhůru. Zdá se, že právě teď procházíte náhlou transformací a vaše sexuální energie vyrazila prudce vzhůru v podobě manifestace kundalini. Každý to nebude prožívat takhle naráz. Nervová soustava každého z nás je v jiné kondici, v závislosti na minulých činech a praktikách (mám teď na mysli dávno minulých, ještě před tímto životem). Děláte dobře, že jste teď odložila siddhásanu. Totéž platí o dalších stimulačních technikách. Neváhejte zvolnit i v pránajámě a meditaci, pokud si to symptomy vyžádají. Děje se toho ve vás až až. Zaměřte se na stabilizaci. Ke stimulačním prostředkům se můžete vrátit později, až bude patrné, že nastal jejich čas.

V tuto chvíli je jasné, že máte dost materiálu, který je potřeba integrovat. Nezapomínejte teď na dostatek fyzické aktivity, neboť to hraje zásadní roli v integraci energií kundalini ve vaší nervové soustavě. Pokud to bude nutné, můžete na čas přejít na hutnější stravu, což také pomůže dát věci do rovnováhy. Projděte si znovu lekci o pomocných opatřeních při nerovnováze kundalini a zamyslete se, zda by pro vás nebyla vhodná některá doporučení, která tam jsou dána. Když se budete držet „uzemňujících“ aktivit, věci se postupně uklidní. Přizpůsobujte se podle aktuálních prožitků. Klíčem k úspěchu v této fázi je zvyknout si na kundalini a naučit se s ní pracovat. Role jogína/jogínky se mění z provokatérské na partnerskou. Postupem času objevíte, že tam uvnitř, stejně jako všude jinde, nejste dvě, ale jen jedna.

Mějte na paměti, že tato transformace není záležitost na počkání. Je to dlouhý a rozsáhlý proces, který se vyvíjí léta. Nervová soustava musí projít postupným vývojem a pročišťováním, takže buďte obezřetná, trpělivá a udělejte si pohodlí - cesta je dlouhá. Vítězí ten, kdo pracuje pomalu, ale jistě. Chceme se vyhnout tomu, aby se naše cesta proměnila v nekončící jízdu na horské dráze. Užívejte si plnohodnotného a aktivního života a dovolte vašemu rostoucímu osvícení, ať si ho užívá s vámi. Tahle cesta může být plná radosti!

Guru je v tobě.