AYP - pokročilé jógové techniky

Hlavní lekce

94 Pár tipů pro váš domácí úklid

Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.

Cílem Pokročilých jógových technik je zprostředkovat nejdůležitější jógové metody snadno zvládnutelnou formou, tak abyste mohli začít a pokračovat v každodenním cvičení souboru duchovních praktik, aniž byste při tom museli obrátit svůj život vzhůru nohama. Používáme „stavebnicový“ přístup, kde vy sami rozhodujete kdy přidat každý další, nový stavební blok, s ohledem na váš časový plán a schopnosti. Každý stavební blok je sám o sobě docela jednoduchá technika. Když budete mít dvě, tři, čtyři, nebo deset částí, pořád to bude jednoduché, pokud jste nepřidávali komponenty praxe příliš rychle. Naším cílem je pohoda v praxi a pohoda v denních aktivitách, se stabilně rostoucím čistým, blaženým vědomím a božskou extází, coby nepřetržitými prožitky, 24 hodin denně.

Při našich praktikách dáváme nervové soustavě příležitost vyčistit staré nashromážděné překážky, které nám znemožňují soustavné prožívání naší vnitřní skutečnosti, která není nic jiného než blaženost, blaženost a blaženost!

V naší nervové soustavě tak probíhá něco jako „úklid domácnosti.“ Prožitky které se během uklízení objeví zahrnují širokou škálu, od velkolepých, až po otupělé a ponuré. Úklid však pokračuje bez ohledu na obsah prožitků, dokud vykonáváme svou každodenní praxi.

Je důležité mít jasno v tom, jaký je rozdíl mezi praktikami a prožitky. Tohle tady platí dvojnásob, protože tu stimulujeme kundalini a možná se objevily různé extatické pocity, nebo dokonce nějaké působivé vize. Takže tady je pár tipů k tomu jak se zachovat, když se některé takové věci během praxe dostaví.

Pokud právě děláte páteřní dýchání a zatímco se během nádechu pozorností blížíte nahoru ke třetímu oku k vám přiklusá vaše išta (váš zvolený ideál - Ježíš, Kršna, Mojžíš, Mohamed, Nebeská Matka, atd.) ve zlatém kočáře a pokyne vám, abyste si nastoupili, tak co uděláte? Nenásilně vydechnete a vrátíte se zpátky dolů po páteřním nervu. Jinými slovy, upřednostníte techniku kterou právě děláte. Pokud s vámi pojede vaše išta ve svém kočáře po páteři dolů, skvělé. Pokud ne, také se nic neděje. Nesnažíme se vize potlačit, ale ani se na ně nepoutáme. Jen upřednostňujeme techniku kterou děláme. Pokud jsou tyto vize skutečné, budou s námi zůstávat dlouhou dobu, jak během praktikování, tak i mimo ně. Vaše išta bude chápat že praktikujete a ráda vás vezme na projížďku později. Byly to právě praktiky, které ve vaší rozpínající se duchovní nervové soustavě vytvořily příležitost k prožívání těchto věcí. Na to nikdy nezapomínejte. Nedovolte svým prožitkům aby vás odváděly od praktik, které napomohly jejich existenci. Pokud zůstanete v praktikování vytrvalí, vaše prožitky budou stále růst, až vás nakonec úplně přestanou opouštět. Zjistíte, že s vámi vaše išta chodí úplně všude a ještě se k tomu přidá průvod andělů! Prožitky neplodí nové, větší prožitky. Praktiky ano.

Pokud právě děláte jóni mudru kumbhaku a začne vás zaplňovat nadpozemská záře, která k vám ve stále větších dávkách proudí skrz třetí oko a vy chcete dál a dál opakovat jóni mudru kumbhaku, protože je to tak nádherné, tak co uděláte? Budete se držet počtu opakování jóni mudry kumbhaky, která normálně děláte. Nebo třeba přidáte jedno, když je to tak velkolepé. Ale nezapomeňte že je snadné to přepálit, když se objevují takové krásné zážitky. Hned v dalším okamžiku můžete zjišťovat, že se na pár dní budete smažit zevnitř, protože jste to přehnali. Vaše nervy mohou snést vždy jen takovou zátěž, která odpovídá danému stupni jejich pročištění. Pokud pošleme skrz nervy příliš mnoho, dříve než jsou na to připraveny, může nastat smažící efekt. Je to jako být v ohni. Není to peklo, ale může se to tak jevit. Je to prostě příliš mnoho energie moc brzy. Toť vše. Volte raději postupný přístup k pročišťování. Užijete si tak mnohem příjemnější cestu a neohrozíte svou schopnost věnovat se dlouhodobě pokročilým jógovým technikám. K osvícení nás dovede vytrvalé používání dobře odměřených praktik. Potom budeme mít veškeré světlo a blaženost, aniž bychom museli zároveň prožívat pálení ohně. Ohnivý žár se spouští, když se snažíme uklízet rychle - někdy zvíříme prach až moc a pak se ho vynoří příliš a moc najednou. Na tomhle kšeftu s domácími úklidy se zkrátka nedá zbohatnout přes noc.

I když meditace je obvykle spíš mírný a příjemný proces, který zklidňuje nervovou soustavu do hlubokého ticha a uvolňuje překážky globálním způsobem, přesto se i tady mohou objevit mocné prožitky. Ať už se vynoří cokoliv - myšlenky, počitky, světla, slast, neklid, vize, nepříjemné emoce - vždy se jen nenásilně vrátíme k mantře. Nemeditujeme kvůli žádnému konkrétnímu prožitku, kromě prožitku upřednostnění mantry, když si uvědomíme, že jsme ji opustili. Je lhostejné k jakému prožitku se mysl odklonila. Když k nám během meditace přijdou nebeské zástupy, uchvátí náš vnitřní zrak a my si uvědomíme že jsme opustili mantru, tak co uděláme? Ano, tušíte správně. Nenásilně se vrátíme k mantře. Když budeme věrní jednoduchým postupům našich praktik, budeme moci hodovat s nebeskými zástupy kdykoliv se nám zachce - když budeme jíst chleba se salámem, ve sprše, na procházce, kdekoliv… s výjimkou doby, kdy praktikujeme. Pokud se s nimi setkáme během praktikování a uvědomíme si, že jsme opustili mantru, přestali provádět páteřní dýchání, nebo zapomněli kolikátou děláme jóni mudru kumbhaku, uděláme nejlépe když se v klidu vrátíme ke konkrétní technice, kterou právě provádíme.

Když se hovoří o praktikách, občas přijde řeč na „očekávání.“ Všichni máme očekávání. Jsou to touhy. Naše touhy chtějí pořád víc a natahují se po tom, či onom. Může se stát, že sklouzneme ke zvyku očekávání určitých druhů prožitků. Pokud využijeme techniku bhakti, můžeme transformovat energii očekávání a přetvořit ji na motivaci ke každodennímu praktikování. Pokud zjistíme, že se nám očekávání vizí, nebo jiných prožitků, objevují v průběhu praktikování, nakládáme s nimi jako s jakýmikoliv jinými myšlenkami nebo pocity a nenásilně se vrátíme k technice, kterou provádíme.

Toto je nejefektivnější způsob jak si poradit s domácím úklidem. Když přijmeme tento způsob, nic neztratíme. Získáme však všechno.

Guru je v tobě.