Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.
Moje otázka se týká toho, jaké prožitky bych měl očekávat během páteřního dýchání. Vizualizace obecně mi nejde zrovna snadno a je pro mě hodně těžké si představovat, jak se něco pohybuje nahoru a dolů páteřním kanálem, protože zatím necítím, že by se tam něco dělo. Někdy si během cvičení opakuji sám pro sebe: „…světlo stoupá ke třetímu oku… světlo klesá od třetího oka…“ Jindy to zkouším beze slov.
Pokud se zaměřuji na PŘEDSTAVOVÁNÍ si toho, jak se dech pohybuje nahoru a dolů páteřním nervem, je to dostatečné? Dělá mi starost, že tím jak se snažím příliš soustředit, tak se dostávám do přílišného napětí. Na druhou stranu, když se takto hodně snažím posouvat dech nahoru a dolů po páteři, vetšinou mě to chytne a pak často zjistím, že jsem cvičil pránajámu déle než jsem původně zamýšlel (a to si užívám)! Dokážete podle mého popisu říci, jestli dělám tuto techniku správně?
Ano, děláte to dobře. Jen si stále znovu představujte dech, jak prochází nahoru a dolů tím maličkým páteřním nervem. Chvilku trvá, než si na tuto mentální činnost zvykneme. Berte to s nadhledem, jako v meditaci. Když se během páteřního dýchání zapomenete, jednoduše se k němu vraťte. Není nic dalšího co byste měl očekávat, kromě toho, že budete pokračovat v tomto jednoduchém procesu. Pokud se objeví jiné představy a zaujmou vaší pozornost, jen upřednostněte techniku páteřního dýchání - dech s pozorností procházející nahoru a dolů. Není potřeba vynakládat nijak velké úsilí na soustředění, ani nejsou třeba žádné velké vizualizace. Verbalizace by vás měly poměrně brzy opustit. Nejlepší je být při cvičení v pohodě a uvolněný.
Za měsíc nebo dva se znovu vraťte k lekcím o páteřním dýchání a určitě si povšimnete některých dalších detailů. Tou dobou už budete mít za sebou „nemotornou“ fázi a půjde vám to mnohem hladčeji. Postupem času budete přidávat další komponenty praxe. Vše najdete v lekcích. Sám poznáte, až budete připravený. Berte to vždy jeden krok za druhým, nikam nechvátejte. Nezapomeňte po pránajámě vždy navázat meditací.
Dějí se dobré věci.
Guru je v tobě.