Jste zde poprvé? Pak je dobré začít číst od začátku, protože lekce na sebe navazují.
Chtěl bych vám dát nějakou zpětnou vazbu a požádat o další vedení.
Za prvé, pránajáma měla téměř okamžitý účinek v tom, že zmírnila intenzitu a divokost emočních bouří, které jsem zažíval. V tuto chvíli jsem v pohodě s technikami až do jóni mudry kumbhaky, kterou samu o sobě ještě nepraktikuji. V pohodě v tom smyslu, že i když samotné praktiky jsou ještě trochu nemotorné, neměl jsem žádné návaly a cítím se v rovnováze.
Jóni mudru kumbhaku jsem vyzkoušel na jeden den, načež jsem po třech dnech na ukrutné emoční horské dráze skončil s pocitem, že se celá moje nervová soustava peče. Byl jsem zcela vyčerpán. Takže jsem od toho velmi rychle upustil, pro tuto chvíli.
Za druhé - otázky:
Za prvé, i když jsem měl něco, co bych mohl popsat jako 2 vrcholné zážitky (1 z nich ještě než jsem začal kdy meditovat), neprožívám žádné pocity blaženosti, nebo čehokoliv podobného. Z největší části je meditace jenom „meditace“. Když sklouznu do jakékoliv formy očekávání, velmi rychle se to změní v cvičení frustrace. Návrhy, poznámky?
Za druhé, obecně mám schopnost směřovat energii vůlí, včetně kundalini, nicméně se zdá že moje „tělo“ není schopno se s tou energií vyrovnat, pokud to zkusím. Je to jako mít závodní auto, kterému v motoru chybí olej. Když ho nastartujete, tak se motor prostě taví. Pokud máte jakákoliv doporučení nebo návrhy, budu velice rád.
Jsem moc rád že páteřní dýchání pomohlo. Je to výborná technika a to nejen pro vybalancování, ale pro postupné a bezpečné probouzení sjednocení Šivy a Šakti v sušumně a všude — což zažíváme jako vzestup extatické vodivosti. A samozřejmě páteřní dýchání i účinně podporuje meditaci, což je primární důvod proč ho děláme.
Jestli jste zvládl mulabandhu, sambhaví a siddhásanu v tak krátké době a bez přetížení, vedete si opravdu fantasticky. Jóni mudra kumbhaka je další velký krok. Přidá to všemu na intenzitě. I několik málo minut má velký účinek. Až se budete cítit na další pokus, zkuste jen jedno opakování a uvidíte, co se bude dít. Kumbhaka může mít zpožděnou reakci, jak to i váš zážitek potvrzuje. Je potřeba si k ní najít cestu velice opatrně. Pro tuto chvíli si dopřáváte pauzu na zotavení. Žádný spěch. Až budete připravený to znovu zkusit, poznáte to.
Ta záležitost se „směřováním energie“ kamkoliv, může být dvousečná zbraň. Může nám dát trochu extáze, nebo nás může osmažit zevnitř. Pokud to vede k potížím které popisujete, je opravdu předčasné to teď dělat. Je sporné, zda bychom to vůbec měli dělat mimo čas praktikování, nicméně všichni jsme zvědaví co všechno lze uvnitř dělat.
Ať už přemisťujete energii po svém a nebo ve strukturovaných praktikách (jako v bandhách, mudrách, siddhásaně a kumbhace), je zapotřebí daleko více „globálního pročišťování“ nervové soustavy. Toho dosahujeme meditací a páteřním dýcháním. Pokud je meditace někdy nepříjemná (nudná, frustrující, nepohodlná, atd.), je to známka, že se odehrává hodně pročišťování — přesně toho, co je nezbytné k odstranění zdroje blokád, se kterými se potýkáte. Tuto nepříjemnost lze minimalizovat následováním daných doporučení. Projděte si rané lekce, kde najdete postupy jak zacházet s nejrůznějšími stavy, které se mohou během meditace objevit. Nezapomeňte, že s očekáváními se nakládá jako s každou jinou myšlenkou, která se v meditaci objeví a nenásilně se vracíme k mantře. Po meditaci si vždycky dopřejte dost času na odpočinek. Když to neuděláte, může se během dne objevit podrážděnost, nebo jiný diskomfort.
Meditace vám dovolí udělat nejvíc práce tam, kde je to potřeba, abyste posléze mohl zapracovat více i na zádi praktik (jóni mudra, atd.) Takže zvažte, zda zapracovat více v čele, abyste si vypomohl na zádi.
Lze udělat mnoho věcí, kterými podpoříte hloubku, účinnost a hladkost průběhu vašich meditací. Délka meditace je teď v pořádku. Dvacet minut je pro většinu lidí optimální. Když před pránajámu zařadíte ásany, získáte o krok navíc v cestě do nitra a pomůže to i hladkému průběhu. Potom, pokud půjde pránajáma hladce, můžete jí prodloužit, aby vás tak vzala ještě hlouběji, než přejdete k meditaci. Zkuste přidat pět minut. Když to půjde pár týdnů hladce, zkuste přidat dalších pět minut. Páteřní dýchání nejen že pomůže meditaci, ale bude „směřovat energii“ vyváženějším způsobem, v zájmu vnitřního probuzení. Věnujte se směřování energie nahoru a dolů sušumnou, mezi třetím okem a kořenovou čakrou při páteřním dýchání a dosáhnete nejlepších výsledků, s nejmenší pravděpodobností problémů.
Pokud se vám podaří dostat se na deset minut ásan, dvacet minut pránajámy a dvacet minut meditace, budete mít v běhu fůru domácích úklidových prací. Pokud to všechno poběží hladce, budete tak doplňovat spoustu oleje do svého závodního auta — pročišťovat a promazávat svoji nervovou soustavu, abyste umožnil větší tok prány. Že to všechno správně funguje poznáte tehdy, když budete moci dělat jóni mudru kumbhaku bez následných emočních pozdvižení, místo nichž přijde extáze. Ostatní techniky vám budou dávat také více potěšení. Dostat se na tuto úroveň může chvíli trvat, ale půjdete správným směrem, pokud se zaměříte více na čelní praktiky. Zdá se, že jste se svými proudy energie trošku předběhl vaši nervovou soustavu. Takže se musíte vrátit a postarat se o pročištění vozu. Skutečně neexistuje způsob jak to obejít, pokud tedy nechcete následovat Gopi Kršnu, mít uvnitř příliš mnoho energie a strávit celá léta v problémech, dokud se nakonec nervová soustava zevnitř nevypálí úplně dočista a nevyvětrá se kouř. To není moc dobrá zkratka. Všechno to může být i daleko zábavnější.
Guru je v tobě.